Społeczeństwo obywatelskie: kierunek wspólnota

Trzecia doroczna konferencja organizowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pt. „Społeczeństwo obywatelskie: kierunek wspólnota” odbyła się 19-20 listopada 2020 r. W tym roku głównym tematem spotkania była wspólnota: wspólnota, która kieruje się wartościami obywatelskimi – wspólnota, która działa na rzecz dobra wspólnego – wspólnota, którą tworzymy razem.

Konferencję otworzył prof. Piotr Gliński,  Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że „zmiana instytucjonalna, która ma na celu pobudzanie społeczeństwa obywatelskiego w sposób racjonalny, zawierający cechy odpowiedzialności wobec wspólnoty, która łączy oddolność, żywiołowość, wielorakość, pluralizm itd., dokonuje się przy pomocy państwa polskiego”.

Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk w inauguracyjnym wystąpieniu przedstawił dorobek Instytutu po trzech latach jego funkcjonowania. Podkreślił m.in., że w latach 2018-2020, w ramach wszystkich konkurów NIW-CRSO  przyznano organizacjom pozarządowym ponad 422 mln złotych. W ramach programu FIO było to blisko 171 mln zł (1 126 dotacji), w ramach Programu PROO prawie 178 mln zł (827 dotacji), w ramach programu ROHiS ponad 60 mln zł (14 dotacji), a w ramach Programu Korpus Solidarności ponad 3 mln zł (23 dotacji). Dodatkowo w ramach programu COVID-19 na pomoc organizacjom pozarządowym przekazano blisko 9,9 mln zł. W 2020 r. NIW uruchomił również Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych, którego budżet wynosi 24 mln zł. Dyrektor Kaczmarczyk zaznaczył też, że zaangażowanie społeczników, harcerzy, wolontariuszy i organizacji młodzieżowych w pomaganie osobom starszym oraz niepełnosprawnym w dobie pandemii pokazuje, że doświadczenie więzi i wspólnoty jest w nas.

Debata główna prowadzona przez Michała Łuczewskiego z Instytutu Socjologii UW, była platformą dla dyskusji i wymiany refleksji na temat postrzegania wspólnoty przez takie znane postacie życia publicznego, jak ks. prof. Henryk Skorowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), dr hab. Karolina Wigura (Fundacja Kultura Liberalna) oraz dziennikarz, pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. Zachęcamy do obejrzenia relacji z debaty.

W 11 panelach dyskusyjnych wzięło 64 panelistów: przedstawicieli organizacji pozarządowych, administracji publicznej i świata nauki. Szczegółowa lista poruszonych tematów znajduje się na stronie konferencji.

Drugiego dnia konferencji odbył się wykład pt. „Fundraising w trudnych czasach”, skierowany przede wszystkim do organizacji, dla których temat filantropii indywidualnej i korporacyjnej jest tematem nowym. Poprowadziła go Anna Anioł, fundraiserka i współzałożycielka agencji fundraisingowej Armiger.

W tym roku konferencja miała nietypowy charakter z powodu pandemii COVID-19. Wydarzenie odbyło się bez publiczności, w przestrzeni wirtualnej. Przez specjalną platformę do transmisji, w konferencji wzięło udział  ok. 700 uczestników, którzy mogli oglądać wybrane panele oraz zadawać pytania na czacie.

Tak duże zainteresowanie wydarzeniem kolejny raz potwierdza potrzebę dialogu obywatelskiego i rozmowy o przyszłości sektora pozarządowego. Rekordową oglądalność zanotowały: debata plenarna „Społeczeństwo obywatelskie: kierunek wspólnota”, panel „NOWE FIO – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w perspektywie 2021-2030”, panel „Aktywność organizacji na obszarach wiejskich – wyzwania, zasoby, przyszłość”, panel „Samoregulacja sektora obywatelskiego – realizacja karty zasad z 1996 roku” oraz panel „Jak osiągać cele przy ograniczonych środkach? Ewaluacja elementem skutecznego zarządzania organizacją” w drugim dniu konferencji. W przerwach między dyskusjami Ida Nowakowska prowadziła rozmowy z uczestnikami.

Dziękujemy wszystkim za udział. Informujemy, że wkrótce nagrania ze wszystkich paneli można będzie obejrzeć na naszym kanale YouTube. Transmisja paneli z sali główniej jest już teraz dostępna na profilu NIW na Facebooku. Całość konferencji była tłumaczona ma polski język migowy.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Narodowy Instytut Wolności!

 

metadata
Podmiot udostępniający: Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Wytworzył informację: Natalia Mykhailovska 1 grudnia 2020 4:14:27
Wprowadził informację do BIP Natalia Mykhailovska 1 grudnia 2020 4:14:27
Ostatnio modyfikował: Jolanta Wierzbicka 1 grudnia 2020 4:17:01